• ۱۵ آذر ۹۶
    • 0
    جراحی زیبایی برای درمان سرطان

    جراحی زیبایی برای درمان سرطان

    سرطان پستان امروزه یک بیماری قابل درمان است. پس از تکمیل درمان، بیماران سالهای سال زندگی طبیعی دارند وی عوارض درمان، از جمله عوارض جراحی میتواند بیماران را رنج دهد. این امر موجب شده جراحان از ابتدای تشخیص بیماری، به فکر مشکلات پس از درمان بیماران باشند. سال ها پیش درمان جراحی سرطان پستان فقط

    ادامه مطلب ←

آیا بیماران سرطان پستان باید رژیم غذایی خاصی را رعایت کننند؟

به طور کلی در این زمینه خاص اطلاعات دقیقی وجود ندارد و مطالعات انجام شده تا این زمان همگی توصیفی بوده وهمخوانی زیادی هم بین نتایج مطالعات مختلف وجود نداشته و به همین دلیل براساس آنها نمیتوان با اطمینان دستور غذایی خاصی را به بیماران توصیه نمود. اما با توجه به این که در بعضی از این مطالعات رژیم غذایی کم چربی و مصرف میوه و سبزیجات با کاهش خطر عود همراه بوده میتوان به بیماران پیشنهاد مصرف چربی کمتر و میوه و سبزیجات بیشتر را داد. اما این که این رژم حتما موجب کاهش خطر عود سرطان پستان گردد، نامشخص است.

آیا لازم است بیماران سرطان پستان از مواد غذایی مکمل استفاده کنند؟

به طور کلی ترکیبات آنتی اکسیدان و بعضی ویتامین های خاص مانند ویتامین C، A و ویتامین E میتوانند اثرات ضد سرطان داشته باشند اما تضمینی وجود ندارد که استفاده از این مواد مانع بروز سرطان شود. همچنین تاثیر این مواد بر عود سرطان پستان کاملا نامشخص است به همین دلیل توصیه خاصی برای مصرف این مواد وجود ندارد.

آیا مصرف گوشت فرمز خطر عود سرطان پستان را افزایش میدهد؟

همان طور که در بالا گفته شد در بعضی مطالعات یافته هایی به نفع تاثیر مثبت مواد غذایی گیاهی بر کاهش عود سرطان پستان دیده شده اما این یافته ها در سایر مطالعات تایید نشدند. به همین دلیل نمیتوان بیماران را از مصرف گوشت قرمز کاملا منع نمود.

آیا رژیم های غذایی خاصی مانند گیاهخواری خطر عود سرطان پستان را کاهش میدهد؟

در بعضی مطالعات مصرف غذای کم چربی و مصرف میوه و سبزیجات با کاهش عود سرطان پستان همراه بوده ما تاثیر مصرف مطلق مواد غذایی گیاهی در میزان عود سرطان پستان مشخص نیست.

آیا ورزش برای مبتلایان به سرطان پستان مفید است؟

مطالعات مختلفی تاثیر مثبت فعالیت ورزشی را بر کاهش عود سرطان پستان نشان دادند اما درمورد میزان این فعالیت توافق وجود ندارد.

آیا لازم است مبتلایان به سرطان پستان فعالیت های بدنی خاصی را انجام بدهند؟

در مورد نوع فعالیت ورزشی و میزان این فعالیت ها توافقی وجود ندارد و نمیتوان ورزش خاصی را توصیه نمود. اما به طور کلی فعالیت ورزشی به مبتلایان به سرطان پستان توصیه میشود.