• ۱۵ آذر ۹۶
    • 0
    جراحی زیبایی برای درمان سرطان

    جراحی زیبایی برای درمان سرطان

    سرطان پستان امروزه یک بیماری قابل درمان است. پس از تکمیل درمان، بیماران سالهای سال زندگی طبیعی دارند وی عوارض درمان، از جمله عوارض جراحی میتواند بیماران را رنج دهد. این امر موجب شده جراحان از ابتدای تشخیص بیماری، به فکر مشکلات پس از درمان بیماران باشند. سال ها پیش درمان جراحی سرطان پستان فقط

    ادامه مطلب ←

آیا هر توده ای در پستان سرطان است؟

توده های پستان میتوانند خوش خیم با بدخیم (سرطان) باشند. بعضی توده ها خوش خیم هستند ولی میتوانند زمینه ساز سرطان باشند. اکثر توده های پستان خوش خیم هستند اما در مواجهه با هر توده جدید در پستان لازم است احتمال سرطان مد نظر قرار بگیرد.

آیا هر توده ای در پستان لازم است جراحی شود؟

اکثر توده های پستان اگر به دقت بررسی شوند و از خوش خیم بودن آنها اطمینان حاصل شود احتیاج به جراحی نخواهد داشت.

چطور میتوان از سرطانی یا سرطان زا نبودن یک توده اطمینان حاصل نمود؟

مجموعه ای از شرح حال، معاینه، تصویربرداری (رادیولوژی) و نمونه برداری خوش خیم یا بدخیم بودن توده را مشحص میکنند. مطمئن ترین روش برای مشخص توده خوشخیم از بدخیم نمونه برداری است. البته گاهی حتی نمونه برداری نیز لازم نمیشود.

آیا با معاینه میتوان از سرطانی بودن توده اطمینان حاصل نمود؟

ممکن است در معاینه نکاتی پیدا شود که شک به سرطان را افزایش یا کاهش دهد اما نمی توان با معاینه به طور قطع از سرطانی بودن یا سرطانی نبودن توده اطمینان حاصل نمود. همیشه لازم است یافته های معاینه با تصویربرداری تایید شوند.

آیا انجام ماموگرافی همیشه لازم است؟

در افراد بالای ۳۵ سال در صورت داشتن توده اولین تصویربرداری ماموگرافی است اما در خانم های جوان تر معمولا از سونوگرافی استفاده میشود. گرچه ممکن است در ادامه بررسی ها ماموگرافی و MRI هم لازم شود.

دقیق ترین روش تصویر برداری برای تشخیص توده پستان کدام است؟

دقیق ترین روش تشخیص توده پستان MRI است اما هیچ روشی وجود ندارد که به طور قطع و یقین نوع توده را مشخص سازد. MRI به دلیل هزینه بالا و احتمال مثبت کاذب (مشکوک نشان دادن توده های خوش خیم)، فقط در موارد خاص استفاده میشود.