• ۱۵ آذر ۹۶
    • 0
    جراحی زیبایی برای درمان سرطان

    جراحی زیبایی برای درمان سرطان

    سرطان پستان امروزه یک بیماری قابل درمان است. پس از تکمیل درمان، بیماران سالهای سال زندگی طبیعی دارند وی عوارض درمان، از جمله عوارض جراحی میتواند بیماران را رنج دهد. این امر موجب شده جراحان از ابتدای تشخیص بیماری، به فکر مشکلات پس از درمان بیماران باشند. سال ها پیش درمان جراحی سرطان پستان فقط

    ادامه مطلب ←

لنف چیست؟

مایع میان بافتی است که توسط مجاری لنفاوی جمع آوری شده از غدد لنفاوی عبور کرده و در نهایت به گردش خون تخلیه میشوند. این مایع شفاف بوده حاوی پروتئین و گلبولهای سفید خونی است.

چرا لنف ادم پس از جراحی سرطان پستان ایجاد میشود؟

در واقع آنچه موجب بروز لنف ادم میشود جراحی خود پستان نیست بلکه این جراحی در ناحیه زیربغل است که به علت قطع مجاری لنفاوی زمینه ساز بروز لنف ادم در اندام میگردد. قطع مجاری لنفاوی ناحیه زیربغل تخلیه لنف اندام را مختل میکند، لنف در اندام جمع میشود و باعث افزایش حجم اندام میشود.

آیا پس از نمونه برداری از غده لنفاوی نگهبان هم لنف ادم ایجاد میشود؟

تخلیه کامل بافت لنفاوی زیربغل به احتمال ۱۵ تا ۲۰ درصد ادم لنفاوی را درپی خواهد داشت اما این آمار پس از نمونه برداری از غده لنفاوی نگهبان حدود ۵ درصد میباشد.

در کدام بیماران سرطان پستان خطر ایجاد لنف ادم بیشتر است؟

تخلیه کامل بافت لنفاوی زیربغل (دیسکسیون آگزیلاری)، چاقی، درگیری وسیع لنفاوی، پرتودرمانی و مواردی که ترمیم زخم جراحی با تاخیر صورت پذیرد

لنف ادم چه علائم بالینی میتواند داشته باشد؟

زودرس ترین علائم ادم لنفاوی سنگینی و احساس درد گنگ و پری در اندام است که به علت تجمع مایع لنف ایجاد میشود.

در مرحله بعد اندام کم کم متورم میگردد که با بالا گرفتن اندام، ماساژی که توسط خود بیمار داده شود و استراحت برطرف میگردد. این مرحله بهترین مرحله برای انجام درمان موفق است.

مرحله بعدی ادم لنفاوی حالتی است که اندام به طور واضح متورم و سفت است. این مرحله ای است که درمان آن مشکل تر شده و حتی ممکن است پایدار باقی بماند.

چه مراقبتهایی خطر لنف ادم را کاهش میدهد؟

داشتن تناسب اندام و چاق نشدن، پرهیز از بی حرکتی درازمدت، عدم استفاده از لباسهای تنگ، محدود کردن تماس با گرما یا سرمای شدید (عدم استفاده از سونا – محدود کردن دوش داغ به حداکثر ۱۵ دقیقه)، پرهیز از هرگونه آسیب به اندام سمت جراحی شده حتی درحد تزریقات و مراجعه فوری به پزشک در صورت بروز علائم عفونت، از مواردی هستند که از تشدید لنف ادم جلوگیری میکنند.

اگر لنف ادم درمان نشود چه مشکلی ایجاد میشود؟

پیشرفت ادم لنفاوی میتواند منجر به بروز زخم های مقاوم به درمان و حتی نوع خاصی از سرطان گردد. البته بروز سرطان به ندرت اتفاق افتاده و ۱۵ تا ۲۰ سال پس از بروز لنفادم ایجاد میگردد.

درمان لنف ادم چیست؟

مجموعه از اقدامات درمانی شامل ماساژ درمانی، ورزش های خاص، استفاده از پوشش های فشاری ویژه لنف ادم، حفاظت از پوست، بالا گرفتن اندام و لیزر کم توان میتوانند لنف ادم را برطرف سازند که البته لازم است توسط افراد مجرب انجام بگیرند.

آیا ورزش خطر لنف ادم را بیشتر میکند؟

ورزش و فعالیت های بدنی اگر موجب آسیب (زخم) اندام نشوند خطر لنف ادم را بیشتر نمی کنند.