• ۱۵ آذر ۹۶
    • 0
    جراحی زیبایی برای درمان سرطان

    جراحی زیبایی برای درمان سرطان

    سرطان پستان امروزه یک بیماری قابل درمان است. پس از تکمیل درمان، بیماران سالهای سال زندگی طبیعی دارند وی عوارض درمان، از جمله عوارض جراحی میتواند بیماران را رنج دهد. این امر موجب شده جراحان از ابتدای تشخیص بیماری، به فکر مشکلات پس از درمان بیماران باشند. سال ها پیش درمان جراحی سرطان پستان فقط

    ادامه مطلب ←

ماموگرافی چیست؟

ماموگرافی رادیوگرافی (عکسبرداری با اشعه ایکس) از پستان ها است. ماموگرافی به دو هدف انجام میشود: ۱- غربالگری ۲- تشخیصی

ماموگرافی غربالگری و تشخیصی چه تفاوت هایی با هم دارند؟

ماموگرافی غربالگری معمولا برای خاننم های بالای سن ۴۰ سال انجام میگیرد ولی ماموگرافی تشخیصی در هر سنی ممکن است انجام شود.

ماموگرافی غربالگری در دو نما از هر پستان انجام میشود اما ماموگرافی تشخیصی بسته به نظر رادیولوژیست ممکن است در نما های مختلف انجام بگیرد.

آیا ماموگرافی دردناک است؟

در خانمهایی که دچار درد پستان هستند ماموگرافی میتواند با درد همراه باشد زیرا لازم است برای ایجاد یک تصویر با کیفیت مناسب، پستان ها به طور کامل وارد دستگاه ماموگرافی شوند و تحت فشار صفحات دستگاه قرار بگیرند.

بهترین زمان انجام ماموگرافی چه زمانی است؟

پس از پایان عادت ماهیانه ویا یک هفته پس از شروع عادت ماهیانه

آیا ماموگرافی سرطان زاست؟

به علت استفاده از اشعه ایکس در این روش همیشه نگرانی از بابت سرطان زا بودن ماموگرافی وجود داشته است اما آمارها نشان میدهند که در جوامعی که خانمها به طور مرتب سالانه ماموگرافی میشوند مرگ و میر ناشی از سرطان پستان به طور قابل ملاحظه ای(۳۰-۲۵ درصد) کاهش می یابد. بنابراین واضح است که فواید ماموگرافی بسیار بیشتر از ضررهای احتمالی آن است.

ماموگرافی دیجیتال چیست؟

ماموگرافی بسته به تکنولوژی دستگاه آن ممکن است به صورت های مختلف انجام بگیرد. دستگاه های قدیمی تر آنالوگ هستند و دستگاه های جدید دیجیتال میباشند. اخیرا روشی تحت عنوان توموسینتزیس به ماموگرافی اضافه شده که دقت تشخیصی آن را بالاتر برده است. برای خانمهای زیر ۶۰ سال استفاده از دستگاه های دیجیتال توصیه میگردد.

آیا انجام ماموگرافی بیش از یک بار در سال ممنوع است؟

ماموگرافی غربالگری نباید بیش از یک بار در سال انجام شود اما ماموگرافی تشخیصی با رعایت احتیاط های لازم بسته به صلاحدید پزشک ممکن است بیش از یک بار هم انجام بگیرد.

گاهی گفته میشود که ماموگرافی باید بعد از سن ۵۰ سالگی و یا هر دو سال یک بار انجام شود، روش درست چیست؟

بعضی از انجمن های علمی در کشورهای غربی انجام ماموگرافی غربالگری را پس از ۵۰ سالگی و برخی دیگر پس از ۴۰ سالگی توصیه کرده اند. با توجه به این که در این کشور ها سرطان پستان در سنین بالاتری شایع است (میانه سنی ۶۱ سال) و در کشورهای درحال توسعه سرطان پستان در سنین پایین تری شیوع دارد به نظر میرسد برای کشور ما شروع غربالگری با ماموگرافی از سن ۴۰ سالگی مناسب تر باشد.

جرا با وجود روش های بی خطری مانند سونوگرافی چرا تاکید میشود که برای غربالگری سرطان پستان از ماموگرافی استفاده شود؟

ماموگرافی علاوه بر این که میتواند توده های پستان را نشان دهد یک خصوصیت برجسته دارد که میتواند رسوبات ریز کلسیم (میکروکلسیفیکاسیون) را در پستان نشان دهد که سونوگرافی و حتی MRI در دیدن این رسوبات ضعف دارند. این رسوبات میتوانند اولین نشانه بروز سرطان در زودرس ترین شکل آن (کارسینوم درجا یا DCIS) باشند.

آیا رسوبات کلسیم همیشه نشانه سرطان هستند؟

رسوبات کلسیم در بسیاری از خانم های سالم در سنین بالا ممکن است دیده شوند. در اکثر موارد این رسوبات در ماموگرافی نمای بدی نداشته و نیاز به اقدام خاصی نخواهند داشت. اما اگر به تشخیص رادیولوژیست نمای این رسوبات مشکوک باشد لازم میگردد که از آنها نمونه برداری انجام شود.