• ۱۵ آذر ۹۶
    • 0
    جراحی زیبایی برای درمان سرطان

    جراحی زیبایی برای درمان سرطان

    سرطان پستان امروزه یک بیماری قابل درمان است. پس از تکمیل درمان، بیماران سالهای سال زندگی طبیعی دارند وی عوارض درمان، از جمله عوارض جراحی میتواند بیماران را رنج دهد. این امر موجب شده جراحان از ابتدای تشخیص بیماری، به فکر مشکلات پس از درمان بیماران باشند. سال ها پیش درمان جراحی سرطان پستان فقط

    ادامه مطلب ←

کیست پستان چیست؟
کیست یعنی حفره پر از مایع که جداری از بافت زنده آنرا فرا میگیرد.

کیست به چه علتی ایجاد میشود؟
کیست به علت پس رفت بافت غددی پستان ایجاد می گردد. این یک روند فیزیولوژیک است و بیماری محسوب نمی گردد. بافت غددی پستان از سنین خیلی پایین شروع به پس رفت می کنند و بافت چربی جایگزین آن می گردد. لبول پستانی که بافت غددی آن از بین رفته باشد تبدیل به کیست می گردد. این کیست ها معمولا بسیار کوچک هستند و اهمیتی بالینی ندارند اما ممکن است به تدریج رشد کنند و تا چند سانتی متر بزرگ شوند.

آیا کیست پستان موجب سرطان میشود؟
خیر، کیست خطر سرطان پستان را بیشتر نمی کند و خود کیست هم تبدیل به سرطان نمی شود. البته از آنجایی که هر سلول زنده ای ممکن است تبدیل به سرطان شود سلول های جدار کیست هم ممکن است دچار تغیییر به سمت سرطانی شدن بشوند اما این احتمال به اندازه سایر سلول های بافت پستان است.

آیا کیست پستان ارثی است؟
کیست پستان در بسیاری از خانم ها دیده میشود و ارتباطی به مسایل مادرزادی و رثی ندارد و در نتیجه پسرفت بافت غددی پستان ایجاد می گردد که روندی فیزیولوژیک است.

درمان کیست پستان چیست؟
کیست پستان به خودی خود نیاز به درمان ندارد. اگر کیست بزرگ شود و حجم یا شکل آن مشکل ساز شود و یا اگر با درد همراه باشد، به افدام درمانی نیاز پیدا خواهد کرد. در مورد کیست های بزرک بهترین راه درمان تخلیه آنها است که البته بهتر است با هدایت سونوگرافی انجام بگیرد. درمورد کیست های کوچکی که با درد همراه شوند، معمولا از درمان دارویی استفاده میشود.

چه دارویی روی کیست پستان موثر است؟
در وافع دارویی وجود ندارد که به طور قطعی کیست را برطرف سازد. اما داروهای مختلفی میتوانند جحم کیست ها را کاهش دهند و یا فشار درون کیست را برطرف سازند.

آیا کیست پستان باید با سونوگرافی تحت نظر گرفته شود؟
از آنجا که هیچ تستی دقت صد در صد ندارد و هر روشی با درصد کمی خطا همرا میشود، گاهی ممکن است لازم شود سونوگرافی بیمار پس از چند ماه تکرار گردد. البته سونوگرافی برای تشخیص کیست پستان از دقت بسیار بالایی برخوردار است. به غیر از این دنبال کردن وضعیت کیست ها با سونوگرافی در درازمدت لزومی ندارد.

آیا لازم است کیست پستان جراحی شود؟
معمولا کیست ساده نیاز به جراحی ندارد و اگر جدار کیست حاوی توده باشد و یا اگر مایع داخل کیست خونی باشد، بررسی های خاصی ضرورت پیدا خواهد کرد که ممکن است در ادامه کار جراحی نیز لازم گردد.